Rekuperacja świetnie sprawdza się w okresach zimowych bowiem jej głównym zadaniem jest odzysk ciepła i dostawa oczyszczonego i podgrzanego powietrza do naszego domu.

A co w przypadku gdy jest lato i  panują upały?

Centrala bez możliwości schłodzenia powietrza dostarczy je o tej samej temperaturze jaka panuje na zewnątrz.

Przez jakiś czas, gdy w domu temperatura jest niższa od powietrza na zewnątrz wymiennik centrali będzie je schładzał.

Niestety po krótkim okresie temperatury się wyrównują i odzysk chłodu znika.  Aby ten proces wydłużyć należ w okresie nocy zwiększyć wydajność centrali, co pozwoli przez kilka godzin obniżyć temperaturę w domu.

W ciągu dnia wentylacja powinna być ustawiana na minimum wydajności. Jednak przy długotrwałych upałach takie działania niewiele pomogą.

Jeżeli chcemy by wentylacja mechaniczna mogła pracować w ciągu dnia bez podgrzewania budynku, wtedy rozważamy możliwości ochładzania powietrza nawiewanego poprzez zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła, chłodnicy glikolowej, czy układu sprężarkowego.

Należy jednak pamiętać, że przy długotrwałych upałach opisane poniżej rozwiązania nie zastąpią nam  w pełni układów  klimatyzacyjnych, a jedynie poprawiają ich sprawność.

Gruntowe wymienniki ciepła (GWC)

glikolowe, rurowe, żwirowe są w stanie obniżyć latem lub podnieść zimą temperaturę czerpanego z zewnątrz powietrza o około 6-10 stopni. Ich zaletą są najniższe koszty eksploatacyjne natomiast wadą obniżanie zdolności chłodniczej/grzewczej w miarę długotrwałego występowania upałów/mrozów.

Więcej na: https://www.rehau.com/pl-pl/gruntowy-powietrzny-wymiennik-ciepla-awadukt-thermo

Chłodnica/nagrzewnica glikolowa

źródłem chłodu dla urządzenia może być odrębnie wykonana instalacja lub  podpięcie do dolnego źródła gruntowej pompy ciepła. Odrębna instalacja niesie ze sobą koszty inwestycyjne i zwykle nie posiada tak dużej mocy chłodniczej jak w drugim rozwiązaniu. Jednak tu należy pamiętać o tym, że  praca nagrzewnicy w okresie zimy musi być uwzględniona w długości dolnego źródła by nie spowodować obniżenia sprawności pompy ciepła. W stosunku do GWC to rozwiązanie w dużym stopniu eliminuje problem spadku sprawności złoża a koszty eksploatacji rosną jedynie o wartość energii zużytej przez pracującą w układzie pompę obiegową.

Więcej na: https://www.zehnder.pl/produkty-i-systemy/komfortowa-wentylacja-wnetrz/galeria-produktow/wymienniki-gruntowe

Chłodnica z układem sprężarkowym

źródłem chłodu dla urządzenia jest zastosowanie chłodnicy freonowej zamontowanej na kanale nawiewnym. Jest to typowy układ z czynnikiem chłodniczym, który jest połączony z agregatem zewnętrznym od klimatyzatora.  Do zalet tego rozwiązania zaliczamy możliwość stałego podawania zadanej temperatury powietrza, pełną eliminację problemu spadku sprawności złoża oraz największą zdolność chłodzenia. System wymaga zastosowania sterownika do agregatu w celu kontroli pracy sprężarki i  centrali, która pozwoli wysterować automatykę chłodnicy. To rozwiązanie posiada najwyższe koszty eksploatacyjne i może być wykorzystane jedynie latem do schładzania.

Więcej na: https://thesslagreen.com/product/chlodnica-freonowa-coolbox-f/